Second half was a struggle for Walsden

editorial image

Walsden C & FC will look to get back on track in the Rochdale online Alliance on Saturday after a 6-2 defeat at Oldham Borough last Saturday.

The hosts pressed early on against a strong wind and missed two or three good opportunities to go ahead on a 4G pitch.

Walsden’s 17-year-old man of the match Joe Gale had two powerful attempts superbly saved and Danny Brown had good chances, finally stroking the ball home from close range to give the visitors the lead after 35 minutes.

Gale doubled the advantage with a powerful cross shot after breaking away three minutes before the break.

Boro pressed in the second half and the Walsden defence coped until Cameron Hanson was caught in possession, Paul Marrow conceded a penalty and Boro got on the scoresheet.

Within 10 minutes a long ball headed powerfully clear by captain Marrow hit a teammate on the shoulder and rebounded into the path of the ‘Boro centre forward who made it 2-2.

Walsden lost their drive and determination for 15 minutes and the home side took advantage to go 4-2 up.

Two more goals in the last 10 minutes, following the dismissal of Lee Baxter, completed a poor second half display.

Manager Steve Sale said: “The players did not do themselves justice in the second half.”

Saturday’s Halifax AFL - Premier Division: Midgley United v Ryburn United (ref R.Varley), Sowerby Bridge v Elland United (A.Williams), Sowerby United v Copley United (P.Higgins).

Division One: Elland Allstars v Northowram (P.Crouch), Ryburn United Res v Stainland United (S.Adams), Salem v Sowerby Bridge Res (R.Walker), Volunteer Arms v Hx Irish Centre (W.Cotton), Wadsworth United v Denholme United (M.Beard).

Division Two: Denholme United Res v Midgley United Res (M.Taj), Hx Irish Centre Res v Sowerby United Res (J.Hallos), Mixenden United v Calder 76 Res (P.Crabtree).

Division Three: Savile Arms FC v St Columbas (C.King), Shelf FC v Salem Res (R.Smith), West Central FC v Brighouse Sports AFC (L.Dawson).

West Riding Challenge Cup, second round: Calder 76 v Robin Hood Athletic, Holmfield v Storthes Hall, Shelf United v Halifax Irish Club, Westbrook YMCA v King Cross Warley.

West Riding Challenge Trophy, second round: Greetland Res v Leeds City OB, Morley Town v AFC Crossleys, Shelf United Res v Otley Town Res, Spring Hall Celtic v Old Bank WMC.