Valley pair’s title hopes are fading

editorial image

Mytholmroyd and Booth’s hopes of catching Jer Lane at the top of the Foster’s Halifax League nose-dived last Saturday.

Lane, the defending champions, moved 20 points clear when they beat third-placed Booth and second-placed Mytholmroyd suffered a shock defeat to Triangle, who were ending a long barren run.

Weakened Booth were 81 for six before Jon Midgley(33) helped them to 139. Lane, parhaps with one eye on Sunday’s Parish Cup final which they lost to Copley, were 98 for five before Johnny Lister’s unbeaten 30 saw them through.

Mytholmroyd also had key men missing and Adie Gawthrope’s 44 and three wickets were in vain in a six-wicket home defeat.

Teenager Isaac Baldwin’s 116 was in vain as Luddenden Foot suffered an 85-run defeat at Division One leaders SBCI.

Ollie Hemingway, a new recruit from Northowram HT, took five for 100.

Cullingworth’s defeat by bottom side Greetland was good news for Division Two title favourites Bridgeholme, who lead by two points and have two games in hand on their rivals.

Bridgeholme had a 74-run success over Old Crossleyans, in spite of having their 198 reduced to 150 after a rain break.

Bobby Fielden’s opening 65 set the standard with Oliver Challis (40) and Chris Kibble (34) chipping in. Crocs mustered only 124 in reply.

Saturday’s games

Fosters Halifax League, Premier Division: Jer Lane v Copley (D Hudson & P Mallinson), Southowram v Booth (K Hartley & M Orchard), Sowerby Bridge v Blackley (J Hyland & A Welch), Sowerby v Bradshaw (G Cowgill & S Wyatt), Thornton v Mytholmroyd (E Sykes & R Huck), Triangle v Warley (R Wade & R Taylor).

Division One: Low Moor v Luddenden Foot (P Taylor & G Priestley), Outlane v Northowram (L Smith & M Walker), Queensbury v Clayton (B Tennyson & G Hughes), SBCI v Oxenhope (E Owens & John Wilson).

Division Two: Denholme Clough v Cullingworth (A Mitchell & R Wilkinson), Greetland v Bridgeholme (D Redhead & T B Advised), Old Crossleyans v Stones (S Hunter & M Chappell), Shelf v Wibsey Park (R Howarth & M Summerscales).

Premier seconds: Blackley v Sowerby Bridge (K Campbell), Booth v Jer Lane (T Laycock), Clayton v Triangle (J Doherty), Copley v SBCI (S Pullen), Northowram v Sowerby (G Griffiths), Warley v Thornton (D Bates).

Division One seconds: Mytholmroyd v Low Moor (J Senior), Oxenhope v Outlane (A Ford & B Sewell), Stones v Southowram (M Rothwell), Wibsey Park v Old Crossleyans (H Sandford).

Division Two seconds: Bradshaw v Queensbury (P Halstead), Bridgeholme v Denholme Clough (P Gatehouse), Cullingworth v Greetland (Jack Wilson), Luddenden Foot v Old Town (S Daveney).