Lorimer takes individual bowls title

Share this article

RAY Lorimer won the Todmorden Bowls League’s individual handicap at Todmorden Park on Sunday.

Ray from, New Street, overcame Malcolm Turner, of Wardle 21 - 14 in the final.

During the competition all four greens saw use and the league officials thanked Todmorden Park’s committee for their hospitality.

Round 1: Peter Ashton (Walsden) 22 David Hudson (Rose & Crown) 11; Ken Scawthorn (Hollins) 21 Chris Abbot (Hare & Hounds) 15; Keith Collinge (Wardle) 21 Frank Whittles (Wardle) 16; Eddie Thompson (Wardle) 17 Carl Whittaker (New Street) 22; Joseph Jolly ( New Street) 16 Matt Bamford (New Street) 22; John Clarkson (Hollins) 15 Harry Ashworth (Rose & Crown ) 21; Keith dewhirst (Catholic Club) 17 Bob Plumb (Wardle) 21; Enid Whittles (Wardle) 18 Brian Horsfall (Hollins) 21; Richard Holt (Wardle) 14 John Jehle (Rose & Crown) 21; Bryn Marshall (Hare & Hounds) 21 Jeannette Heyworth (Catholic Club) 11.

Ray Lorimer and Karen Brandwood both received byes.

Round 2: Eddie Knight (Wardle) 21 John Lorimer (New Street) 17; Peter Whittaker (Rose & Crown) 17 Trevor Sutcliffe (Rose & Crown) 21; Leonard Winfield (Hollins) 20 Dave Lockett (Wardle) 21; Matt Hargreaves (New Street) 21 Keith Rigby (Catholic Club) 23; Peter Ashton 22 Ken Scawthorn 12; Keith Collinge 14 Carl Whittaker 22; Matt Bamford 11 Harry Ashworth 22; Ray Lorimer (New Street) 22 Karen Brandwood (Hollins) 20; Bob Plumb 21 Brian Horsfall 10; John Jehle 18 Bryn Marshall 21. Barrie Sharphouse (Catholic Club), Malcolm Turner Wardle), David Scawthorn (Hollins) Margaret Clarke (Catholic Club) Derek Rostron (Catholic Club) all received byes due to non-attendance of their opponents.

Round 3: Barrie Sharphouse 21 Eddie Knight 9; Trevor Sutcliffe 13 Malcolm Turner 22; David Scawthorn 7 Margaret Clarke 21; Dave Lockett bye; Keith Rigby 21 Derek Rostron 12; Peter Ashton 15 Carl Whittaker 21; Harry Ashworth 10 Ray Lorimer 22; Bob Plumb 16 Bryn Marshall 21.

Quarter finals: Barrie Sharphouse 12 Malcolm Turner 22; Margaret Clarke 18 Dave Lockett 21; Keith Rigby 10 Carl Whittaker 22; Ray Lorimer 22 Bryn Marshall 12.

Semifinals: Malcolm Turner 22 Dave Lockett 21; Carl Whittaker 17 Ray Lorimer 21.

Final: Malcolm Turner 14 Ray Lormier 21.

l Last week’s league results were - A Division: Wardle A 0, New Street 15; Walsden B 4, Rose & Crown A 9.

B Division: Catholic Club B 7, Hollins B 6; Hollins A 4, Catholic Club A 9; Rose & Crown B 11, Walsden C 0.

The final round of league fixtures takes place next week - Tuesday August 9, A Division: Wardle B v Walsden A, Walsden B v Wardle A, Hare Hill v New Street.

B Division: Catholic Club B v Hollins A, Hare & Hounds v Walsden C, Hollins B v Catholic Club A.

Veterans A Division: Lanctan 1, Bacup Park A 10.5; Wardle A 7, Catholic Club A 3; New Street B 9, Hare Hill A 0; Ladybarn A 2, New Street A 9; Catholic Club B 1, Walsden A 10.5.

B Division: Kirkholt A 8, Healey A 1.5; Walsden B 8, Rugby Road 1.5; Rose & Crown 2, Wardle B 9; Healey B 4, Kirkholt B 6.

Veteran’s fixtures for next week - A Division: Catholic Club B v Bacup Park A, Bacup Park B v Catholic Club A, Lanctan v Ladybarn A; Wardle A v New Street A, Hare Hill A v Walsden A.

B Division: Kirkholt A v Hare Hill B, Rose & Crown v Healey A, Healey B v Rugby Road, Ladybarn B v Wardle B.

The Dearden trophy starts on Tuesday August 16 , ties are: New Street v Hare & Hounds at Hare Hill, Wardle A v Rose & Crown A at Todmorden 2, Catholic Club B v Walsden C at Wardle, Walsden A v Hare Hill at New Street, Rose & Crown B v Walsden B at Todmorden 1, Hollins A v Catholic Club A at Walsden. Hollins B and Wardle B both received byes.

A Division

Team P W L D Pts

New Street 10 10 0 0 119.0

Walsden A 10 7 3 0 79.5

Hare Hill 9 6 3 0 65.5

Rose & Crown A 11 5 6 0 59.5

Wardle B 9 3 6 0 47.5

Wardle A 11 2 9 0 41.5

Walsden B 10 2 8 0 35.5

B Division

Team P W L D Pts

Rose & Crown B 11 10 1 0 100.0

Catholic Club A 10 9 1 0 96.5

Hollins A 10 5 5 0 68.0

Hare & Hounds 9 5 4 0 62.5

Catholic Club B 10 3 7 0 44.5

Hollins B 9 0 9 0 35.5

Walsden C 9 2 7 0 31.5

Veterans A Davision

Team P W L D Pts

New Street A 15 11 4 0 117.5

Bacup Park A 15 12 3 0 108.0

Ladybarn A 14 9 4 1 94.5

Bacup Park B 14 9 5 0 85.0

New Street B 15 9 6 0 76.0

Walsden A 15 7 7 1 75.5

Lanctan 14 7 7 0 65.0

Wardle A 14 5 9 0 58.5

Hare Hill A 15 5 10 0 51.5

Catholic Club A 14 4 10 0 50.0

Catholic Club B 15 1 14 0 33.5

Veterans B Division

Team P W L D Pts

Kirkholt A 13 12 1 0 99.5

Wardle B 13 9 4 0 88.5

Walsden B 13 9 4 0 76.5

Rugby Road 13 6 7 0 67.0

Rose & Crown 13 6 7 0 64.0

Healey A 12 7 5 0 62.5

Kirkholt B 13 4 9 0 56.0

Ladybarn B 13 4 9 0 54.5

Hare Hill B 12 5 7 0 47.0

Healey B 13 2 11 0 35.0

AVERAGES

A Division

Team P W L F A Ave

Matt Hargreaves New Street 9 9 0 189 93 10.67

Kevin Atkinson New Street 9 8 1 187 99 9.78

Tom Belfield New Street 10 9 1 201 109 9.20

Adam Higgins Hare Hill 8 7 1 161 90 8.88

Matt Bamford New Street 10 9 1 206 122 8.40

B Division

Team P W L F A Ave

Graham Hird Hollins B 9 8 1 186 97 9.89

Keith Dewhirst Catholic Club A 9 9 0 189 112 8.56

Brian Horsfall Hollins A 8 6 2 151 101 6.25

Sandra Greenwood Rose & Crown B 9 7 2 174 118 6.22

Jack Holden Catholic Club A 8 6 2 155 109 5.75

Veterans A Division

Team P W L F A Ave

Howard Warren Bacup Park A 15 13 2 305 176 8.60

Del Webster Bacup Park A 12 11 1 246 147 8.25

Peter Connolly Bacup Park B 14 12 2 292 187 7.50

Roger Sladen Wardle A 11 9 2 217 139 7.09

Ken Davies Ladybarn A 11 9 2 221 151 6.36

Veterans B Division

Team P W L F A Ave

Jim Latham Kirkholt A 11 11 0 231 116 10.45

Barry Sharples Kirkholt A 13 11 2 268 169 7.62

Michael Whitworth Wardle B 11 9 2 216 150 6.00

Gary Plane Walsden B 11 8 3 215 150 5.91

Stan Stott Wardle B 13 11 2 256 193 4.85