Labour make big gains in Calderdale election - but fall shy of a majority
The Conservative group gained two seats, the Liberal Democrats lost five seats and long-standing independent councillor Colin Stout (Brighouse) lost out to the Conservatives.
UKIP, Greens and Trade Unions and Socialists Against Cuts failed to win a single seat on the council, but UKIP’s David Ginley came second in Illingworth and Mixenden taking 1032 to Labour’s 1160.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdIn total, the Labour group now hold 25 seats on the council, the Conservative group 19, the Liberal Democrat group six, and one Independent councillor.
However, the turnout for the election was just 36.47 per cent.
Labour leader of Calderdale Council Tim Swift said: “Getting an overall majority was a big ask because he had to win a lot of very marginal seats and not lose anything.
“We lost out on one seat by 17 votes, which was the seat that would have given us the overall majority.
“I still think it was a great result for Labour.”
FULL RESULTS:
BRIGHOUSE
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Conservative party gained a seat in Brighouse with Howard Blagborough winning the seat.
He took the ward with 897 votes unseating long-serving Independent councillor Colin Stout.
The full results are:
Howard Blagbrough (Con) - 897
Danny Murphy (Ind) - 122
Jennie Rigg (Lib Dem) - 102
Anthony Rutherford (Lab) - 725
Colin Stout (Ind) - 758
Nick Yates (UKIP) - 725
CALDER
The Labour party held the seat in the Calder ward.
Candidate Allison Miles won with 1,547 votes.
The full results are:
Stephen Curry (Ind) - 466
Nicola May (Con) - 595
Allison Miles (Lab) - 1,547
Mike Smith (Lib Dem) - 628
Kate Sweeny (Green) - 817
ELLAND
Labour gained a seat from the Liberal Democrats in the Elland ward.
Candidate Angie Gallagher with 903 votes.
The full results are:
Angie Gallagher (Lab) - 903
Sue Hall (Con) - 855
David Hardy (Lib Dem) - 775
Abigail Shaw (TUASAC) - 72
Susan Thomas (Green) - 221
GREETLAND AND STAINLAND
The Liberal Democrats retained their seat in the Greetland and Stainland ward.
Candidate Christine Greenwood won with 929 votes.
The full results are:
Jim Gallagher (Lab) - 412
Luke Gill (TUASAC) - 21
Christine Greenwood (Lib Dem) - 929
Mark Mullany (Green) - 179
Chris Pearson (Con) - 869
Angela Thompson (UKIP) - 647
HIPPERHOLME AND LIGHTCLIFFE
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdIndependent candidate Colin Raistrick retained his seat in the Hipperholme and Lightcliffe ward.
He took the seat with 1,861 votes.
The full results are:
Mat Bowles (Lib Dem) - 106
Joe Clegg (Con) - 888
Pam Fellows (Lab) - 445
Colin Raistrick (Ind) - 1,861
ILLINGWORTH AND MIXENDEN
Labour retained its seat in Illingworth and Mixenden.
Candidate Daniel Sutherland won with 1,160 votes.
The full results are:
David Ginley (UKIP) - 1032
Danny Holmes (Con) - 534
Glen Mattock (Lib Dem) - 72
Daniel Sutherland (Lab) - 1,160
LUDDENDENFOOT
The Conservatives gained a seat in Luddendenfoot.
Candidate Jill Smith took the seat from the Liberal Democrats with 1,101 votes.
The full results are:
Charlotte Brady (Lab) - 1,084
Anthony Hodgins (Lib Dem) - 443
Elizabeth King (Green) - 539
Jill Smith (Con) - 1,101
NORTHOWRAM AND SHELF
Conservative Stephen Baines has retained his seat in Northowram and Shelf.
He won with 1,338 votes.
The full results are:
Stephen Baines (Con) - 1,338
Philip Crossley (UKIP) - 1,100
Michael Taylor (Lib Dem) - 94
Gary Walsh (Lab) - 642
OVENDEN
Labour retained their seat in the Ovenden ward.
Candidate Helen Rivron claimed the seat with 1,102 votes
The full results are:
John Reynolds (Lib Dem) - 180
Helen Rivron (Lab) - 1,102
John Shoesmith (Con) - 479
PARK
Labour retained their seat in the Park ward.
Candidate Ferman Ali won with 2, 762 votes.
The full results are:
Ferman Ali (Lab) - 2,762
Patrick Moran (Green) - 206
Shakir Saghir (Con) - 1,281
Craig Whittal (Lib Dem) - 135
RASTRICK
The Conservatives retained their seat in the Rastrick Ward.
Christine Beal took the seat with 1,418 votes.
Robert Bailey (TUASAC) - 234
Christine Beal (Con) - 1418
Kathleen Haigh-Hutchinson (Lib Dem) - 183
Peter Judge (Lab) - 946
RYBURN
The Conservatives retained the seat in Ryburn.
Candidate Rob Holden won with 1,513 votes.
The full results are:
Freda Davis (Green) - 482
Judy Gannon (Lab) - 791
Rob Holden (Con) - 1,513
Rosemary Tatchell (Lib Dem) - 176
SKIRCOAT
SKIRCOAT
The Conservatives have taken the Skircoat ward from the Liberal Democrats.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCandidate Andrew Tagg won with 1,252 votes and took the seat from sitting councillor Pauline Nash.
The full results are:
Grenville Horsfall (UKIP) - 628
Alistair Millington (Lab) - 790
Pauline Nash (Lib Dem) - 696
Gary Scott (Green) - 300
Andrew Tagg (Con) - 1,252
SOWERBY BRIDGE
Labour took the seat from the Conservatives in Sowerby Bridge.
Dot Foster took the seat with 959 votes.
The full results are:
Dot Foster (Lab) - 959
Charles Gate (Green) - 227
Mike Payne (Con) - 753
Tom Stringfellow (Lib Dem) - 209
Geoffrey Thompson (UKIP) - 790
TODMORDEN
Labour gained a seat in Todmorden from the Liberal Democrats
Candidate Susan Press won with 1,104 votes.
The full results are:
Mark Gledhill (Con) - 784
Margareta Holmstedt (Lib Dem) - 796
Oxana Poberejnaia (Green) - 448
Susan Press (Lab) - 1,104
TOWN
Labour candidate Bob Metcalfe retained his seat in the Town ward.
He won with 1,039 votes.
The full results are:
Phillip Charlton (UKIP) - 956
Ruth Coleman-Taylor )Lib Dem) - 104
Stephen Collins (Con) - 454
Bob Metcalfe (Lab) - 1,039
WARLEY
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLabour gained a seat in the Warley ward from the Liberal Democrats.
Michelle Foster won with 1,119 votes.
The full results are:
Ashley Evans (Lib Dem) - 927
Michelle Foster (Lab) - 1,119
Keith Hutson (Con) - 908
John Nesbitt (Green) - 232